



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.5 mm |
| Width | 7.6 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Depth | 2.65 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Type | General Purpose |
| Output Current | 22 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 4 |
| Turn-On Delay Time | 32 ns |
| Propagation Delay | 100 ns |
| Data Rate | 90 Mbps |
| Channel Type | Unidirectional |
| Rise Time | 2.5 ns |
| Nominal Supply Current | 530 µA |
| Max Input Current | 2.1 mA |
| Isolated Power | No |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 40 ns |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Supply Current | 1.5 mA |
Stock: 95
Distributors
pcbx
Unit Price$2.76883
Ext.Price$2.76883
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.76883 | $2.76883 |
| 10 | $2.63818 | $26.38180 |
| 25 | $2.48758 | $62.18950 |
| 50 | $2.34558 | $117.27900 |
| 100 | $2.21170 | $221.17000 |
| 300 | $2.19343 | $658.02900 |
| 500 | $2.17532 | $1087.66000 |
| 1000 | $2.15864 | $2158.64000 |
